Ačkoliv je známo jen velmi málo o různých rodech, které tvoří zergské roje, někteří terranští vědci se pokusili zdokumentovat a zatřídit několik větších rodů, které vyplenily jejich kolonie. Zdá se, že každý rod pochází z jednoho Cerebrata, který reprezentuje vůli Nadvědomí . Každý Cerebrat je zplnomocněn vytvořit si svůj vlastní rod, aby splnil konkrétní cíle. Ačkoliv je těžké rozeznat rody jeden od druhého, terranští zvědové pozorovali, že se různí funkcí a cílem. Bylo pozorováno, že určité rody pracují s jinými v souladu, jako kdyby pracovali jako soudržné oddíly větší taktické síly. Terranští průzkumníci pojmenovali každý rozeznaný rod po starodávných netvorech ze starých pozemských mýtů. Velikosti rodů jsou pouze odhady ještě z doby Konfederace .

VELITELSKÁ LETKA

Rod Tiamat

Cerebrat: Daggoth

Odhadovaná velikost : 6 500 000 (všechny druhy)

Hlavní úkol : Velitelská letka

Barva rodu : Červená

Tiamat je největší a nejsilnější rod rozšířeného roje. Spekuluje se, že Nadvědomí samo je chráněno hluboko uvnitř v bezpečí této živoucí flotily. Nejpokročilejší Overlordi a Královny vymezují přísnou infrastrukturu Tiamatu a pomáhají řídit nižší rody, aby zvítězili nad svými nepřáteli. Tiamat exceluje v taktickém vesmírném boji a posílá své dravé pozemní bojovníky jen v krajních situacích.

Rod Fenris

Cerebrat: Nargil

Odhadovaná velikost : 5 500 (různé druhy)

Hlavní úkol : Lovecký roj

Barva rodu : Zelená

Rod Fenris je znám pro své skvělé stopovací schopnosti a je často povoláván na ulovení tvorů prchajících před asimilací a vzpurných nepřátel roje v členitém terénu nebo skrz nekonečnou prázdnotu vesmíru. Ačkoliv jsou počty tohoto rodu malé, vykonávají pronásledování s nemilosrdnou přesností a obratností. Avšak jejich hlavní úkol je hledání nových ras a genetických druhů, které by mohly obohatit roj. Když je nalezena vhodná rasa, rod Fenris jí pronásleduje, dokud není asimilována Nadvědomím , nebo zcela vyhlazena.

Rod Baelrog

Cerebrat: Gorn

Odhadovaná velikost : 6 000

Hlavní úkol : Teroristická skupina

Barva rodu : Bílá

Rod Baelrog se sestává z těch nejobávanějších zergských válečníků. Zuřivý a krvelačný kmen Baelrog je povoláván, aby rozséval teror a zmatek do nepřátelských pozic. Uchylujíc se k ukrutným aktům kanibalizmu a nevybíravého vraždění, Baelrog většinou způsobuje, že nepřátelé prchají, aby si zachránili život, nebo se obrátí proti svým vlastním spolubojovníkům v zoufalé snaze uniknout z hrozivého zergského náporu.

HLAVNÍ ÚTOČNÉ SÍLY

Rod Garm

Cerebrat: Zasz

Odhadovaná velikost : 10 000 (různé druhy)

Hlavní úkol : Hlavní útočná síla

Barva rodu : Oranžová

Pojmenován po zuřivém pekelném psu z norských mýtů. Garm útočí s děsivou rychlostí a krutostí. Služebníci tohoto rodu vynikají v rychlých výpadech, které oslabí nepřátelské obrané formace. Zasz, vynalézavý Cerebrat tohoto rodu, si libuje v preventivních útocích, spoléhajíc se hlavně na moment překvapení, který uvrhne nepřátelské síly do chaosu.

Rod Jormungand

Cerebrat: Arag

Odhadovaná velikost : 3 000 000 (všechny druhy)

Hlavní úkol : Hlavní podpůrná síla

Barva rodu : Fialová

Rod Jormungand je jednou z nejtěžších zergských útočných sil. Většinou je povoláván, aby pokračoval v preventivních útocích rodu Garm. Jormungand pacifikuje veškerý odpor proti roji. Tento rod se spoléhá na sílu množství a brutální sílu, která překoná jakéhokoliv nepřítele. Jormungand vyniká v pozemním boji a v boji z blízka.

Rod Surtur

Cerebrat: Kagg

Odhadovaná velikost : 2 600 000

Hlavní úkol : Těžká podpůrná síla

Barva rodu : Modrá

Pokud by rod Jormungand selhal a nedosáhl absloutního vítězství nad nepřátelskými silami, je vpuštěn do bojové zóny rod Surtur. Pojmenován po ničivém titánovi z norské mytologie, rod Surtur je vypuštěn na zbývající nepřátelské bojovníky. Tento rod je tak ničivý, že je udržován uvnitř zergských flotil a je povolán jen v kritických situacích. Rod Surtur je známý tím, že při svých zuřivých útocích vyhlazuje vlastní zergské jednotky stejně tak jako nepřátelské.

OSTATNÍ

Rod Grendel

Cerebrat: Segal

Odhadovaná velikost : 10 000 000 (různé druhy)

Hlavní úkol : Inkubátor

Barva rodu : Hnedá

Největší rod, pojmenovaný podle nestvůry ze středověké anglické literatury, která je „otcem všeho zlého“, má jasný úkol- rozmnožovat Roj. Působí především v zázemí jako zásobovací a produkční síla. Rod je složen především z velkého počtu Dronů a komplexů líhní. Obsahuje pouze bojovníky nutné pro svou ochranu a většina z těch, které vytvoří záhy přechází pod kontrolu jiného Rodu. U Zergů tohoto Rodu byly pozorovány odolnější krunýře, než je u jiných Rodů obvyklé.

Rod Leviathan

Cerebrat: Targ

Odhadovaná velikost : 50 000 (různé druhy)

Hlavní úkol : Podvodní úderná síla

Barva rodu : Žlutá

Jméno tohoto rodu bylo odvozeno od biblického podmořského draka, což samo o sobě vypovídá mnoho o jeho funkci. Za běžného stavu jsou počty tohoto Rodu hubené, ale dojde-li k podvodnímu boji, Overlordi a Droni , kteří tvoří jeho převážnou část, jsou téměř okamžitě schopni se usadit pod vodou a vyprodukovat ohromné množství podvodních válečníků. Zvláštností tohoto rodu je, že jeho dělníci a dozorci se pohybují pod vodou efektivněji než příslušníci jiných Rodů, ale o to pomalejší jsou na souši.